Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK

a1
Fabryka Schindlera
1 maja 2014
a6
Kopiec Krakusa
25 sierpnia 2015

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK


Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie zostało otwarte w 2011 roku. Głównym zadaniem instytucji jest prezentacja polskiej i międzynarodowej sztuki najnowszej.

Muzeum znajduje się w sławnych na całym świecie: dawnych halach Fabryki Schindlera. Działalność wystawiennicza MOCAK-u skupia się głównie na sztuce dwóch ostatnich dziesięcioleci. Muzeum w stałej kolekcji posiada prace artystów z całego świata. Artyści, których prace wchodzą w skład kolekcji, to: AES+F, Tomasz Bajer, Edward Dwurnik, Krištof Kintera, Ragnar Kjartansson, Jarosław Kozłowski, Robert Kuśmirowski, Lars Laumann, Bartek Materka, Maria Stangret, Beat Streuli, Krzysztof Wodiczko.

Wystawa kolekcji znajduje się na poziomie -1, na drugim poziomie udostępniane są wystawy czasowe. W mniejszym budynku B mieści się galeria z czasowymi wystawami indywidualnymi, designu, dźwięku i tekstu. Na terenie Muzeum znajdują się także: biblioteka, księgarnia, kawiarnia oraz pracownia konserwatorska sztuki współczesnej.

Gmach muzeum, według projektu włoskiego architekta Claudio Nardiego, nawiązuje do współczesnego nurtu architektury neomodernistycznej, przestrzeń ekspozycyjna, podzielona na kilka sekcji, zajmuje ponad 4 000 m², a powierzchnia całego budynku przekracza 10 000 m².

Źródło: krakow.travel

Facebook